logo

40 Kez Görüntülendi.
III. Makarios Biyografisi
iii-makarios-biyografisi

Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanıdır. II. Dünya Savaşından sonra Kıbrısın Yunanistan ile birleşmesi hedefiyle için suretiyle başlatılan Enosis hareketinin önderleri arasında yer aldı.

III. Makarios, 13 Ağustos 1913 tarihinde Panagia, Cyprus, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde fakir fakir fakir bir çobanın oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Mihail Hristodulu Muskos’dur. Kıbrıstaki eğitimlerini Troodos dağındaki Kirkos Manastırında Ortodoks papazlarının gözetiminde tamamladıktan sonra, Lefkoşa’daki Ankripion Cimnasyumu’nda burslu olarak okudu. Yunanistan’a gidip Atina Üniversitesinde İlahiyat Fakültesi’nde ve sonrasında Sonrasında sonrası sonrasında Daha sonra ABD’ye gidip Boston Üniversitesi İlahiyat Okulunda öğrenim gördü.
1946 senesinde Kıbrıs’da papaz olarak görevine başladı. Rumca mübarek manasına gelen Makarios ismini aldı. 1948 senesinde Larnaka şehrinin piskoposu oldu. Makarios, dinsel görevlerinden çok siyaset ile ilgilenmeye başladı. 1949 senesinde Atina’ya ziyaret ederek Yunanistan Kralı ve Başbakanı ile görüştü. Kıbrıs problemini meselesini ilk kez bu görüşmelerde meydana attı.

Makarios 18 Ekim 1950 tarihinde Kıbrıs başpiskoposu oldu. 1950 senesinde uygulanan oluşturulan plebisitten sonra, Rum Toplumu, Makarios’u Başpiskoposluğa seçti. 1952 senesinde Birleşmiş Milletler toplantılarını izlemek üzere New York’a giden Makarios, yaptığı ilişkiler neticesinde sonunda Jersey ve Detroit şehirlerinde “Kıbrıs İçüt kurmayı başardı. Televizyonda konuşmalar yaptı. başkan Dwight David Eisenhower ile görüştü.

Osmanlı egemenliği döneminde Rum Ortodoks topluluğunun yöneticisi sıfatını taşıyan Kıbrıs başpiskoposları, sistemin sağlanmasından ve halkın problemlerinin giderilmesinden mesul şahıslar olarak mühim siyasi roller üstlenmişlerdi.

Makarios başpiskopos olduktan sonra enosis hareketiyle özdeşleşmeye başladı.

1953 senesinde, İngilizlere karşı bayrak açtı ve Kıbrıs’a Self Determinasyon hakkı verilmesi amacıyla etkinliğe geçti. Bu hususta bir seri ilişkiler yaptı. Atina ve New York’u ziyaret etti. Şubat 1954te Yunan başbakanı Aleksandros Papagos ile görüşerek enosis amacıyla Yunanistanın desteğini sağladı. Kısa bir vakit sonra Albay Yeoryos Grivasın EOKAyı (Kıbrıslı Savaşçılar Milli Organizasyonu) kurarak başlattığı silahlı eylemleri perde arkasından yönetmekle suçlandı.

Bu çalışmalardan son derece rahatsız olan İngiltere’nin Kıbrıs Valisi Mareşal Sir John Harding, Makarios’u ayaklanma kışkırtıcılığıyla suçlanarak tutuklandı ve Seyşel Adalarına sürgüne gönderdi. İşte Harding’in bu tutumu Kıbrıs Rumlarında, Makarios efsanesinin doğmasına yol açtı.

Ardından EOKAnın silahlı eylemleri süratle tırmandı. Adaya dönmesine izin verilen verilen verdiği Makarios Şubat 1959da enosis isteğinden vazgeçerek uzlaşmaya yanaştı. sonuç olarak neticede 13 Aralık 1959da bağımsız Kıbrıs Cumhuriyetinin cumhurbaşkanlığına getirildi. Yardımcılığına ise Türk toplumundan Fazıl ufak getirildi.

Makarios sürgün dönüşü, mükafatını 16 Ağustos 1960 tarihinde kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başına geçmekle aldı. 1960’da yeti Cumhurbaşkanı seçildi.

1963 ve 1967 senelerinde, Grivas ve Yorgacis ile işbirliği yaparak, toplu katliam yapılmasına sebep oldu. 1967 olaylarından sonra cunta ile arası açılan ve kendisini Kıbrıs’ın yanı sıra Yunanistan’ın da kurtarıcısı olarak görmeye başlayan Makarios, Nikos Sampson’un 1974 Temmuz’unda yaptığı darbeden de kurtulmasını bildi.

Temmuz 1974te Kıbrıs Rum Milli Muhafız Birliğine bağlı birlikler, enosisi yapmak hedefiyle için suretiyle Yunanistandaki cunta yönetiminin planladığı bir vuruş düzenledi. Makarios Maltaya, sonrasında Sonrasında sonrası sonrasında Daha sonra Londraya kaçtı. Darbeden birkaç gün sonra, Birleşmiş Milletler genel genel genel genel kurulunda yaptığı konuşmada, Kıbrıstaki darbeyi, Yunan cuntasının yaptığını, garantör ülkeler olan, Türkiye ve İngilterein adaya müdahale müdahale araya girmek etmesi gerekliliğini ifade etti. Türkiye Kıbrısa 20 Temmuz 1974 tarihinde askeri bir müdahalede bulunarak adanın kuzeyinde ayrı bir Türk devletinin kurulmasını sağladı. Makarios, Yunanistandaki askeri cuntanın düşmesinden sonra Aralık 1974te Kıbrısa döndü.

Bir vakit Kıbrıs dışında yaşadıktan sonra İngilizler’in yardımı ile tekrar Kıbrıs’a döndü.

Şubat 1968de ikinci bir devre amacıyla tekrar cumhurbaşkanı seçildi. 1973te tek aday olarak üçüncü kez cumhurbaşkanlığına seçildi.

III. Makarios, 16 Ağustos 1960 – 15 Temmuz 1974 tarihleri arasında ilk cumhurbaşkanlık vazifesini yaptı. İkinci olarak da 7 Aralık 1974 – 3 Ağustos 1977 tarihleri arasında ölene kadar aynı görevine devam etti.

III. Makarios, 3 Ağustos 1977 tarihinde Lefkoşa, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde 64 yaşında kalp krizi neticesi ölmüştür.

KONU HAKKINDA YORUMUNUZU YAZIN
4+9 = ?