logo

37 Kez Görüntülendi.
İsmail Akçay Biyografisi
ismail-akcay-biyografisi

1968 senesinde Meksika Olimpiyatları’nda ve aynı sene Tokyo Maratonu’nda dördüncü oldu.

İsmail Akçay, 1942 senesinde Balıkesir’de Merkeze 8 km mesafede Kesirven köyünde doğmuştur. Köyünde ilkokulu bitirdi. Balıkesir’de ortaokulu bitirdikten sonra sanayi meslek lisesine girdi. Daha sonra Jandarma Astsubay Okuluna geçiş yaptı. Bu dönemde atletizme başladı. Jandarma astsubay olarak mezun oldu. Kros koştuktan sonra maraton dalına geçiş yaptı.
Milli maratoncu İsmail Akçay, jandarma astsubay zmdeki becerilerini kısa sürede geliştirdi. Ordu Milli Takımında senelerce başarıdan başarıya başarıya koşan İsmail Akçay, Türkiyeyi olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında da temsil etti.

1964 senesinde Türkiye Maraton birinciliğini elde etti. 1972 senesine kadar bu başarılı olmasını sürdürdü.

Bu başarılar karşısında L’Equipe gazetesi, Akçay’ı “Dünyanın en iyi 10 maratoncusu” arasında göstermiş. Avrupa’da ilk üç atletten biri olmuş. gene tekrar dünyaca ünlü spor dergisi World Sports, düzenlediği “Şeref Listesi” nin 6. sırasına onu koymuş. Milliyet gazetesinin, her sene yaptığı “Yılın Sporcusu” anketinde de İsmail Akçay 1968 senesinde Türkiye’de “Yılın Sporcusu” seçilmiş.

1968 senesinde Las Vegas Dünya Maratonu Şampiyonasını, “42 kilometreyi koştuktan sonra 7 kilo verdi. Amerika’nın Lasvegas şehrinde uygulanan oluşturulan maraton yarışını baştan sona önde götüren İsmail AKÇAY finiş yerinin hatalı gösterilmesi ile net birinci geleceği yarışı ikinci olarak bitirdi.

İsMilliyet Spor Ödülleri atletizm dalında “Yılın Sporcusu” mükafatını aldı.

Tam 181 defa Milli formayı giymiş olan İsmail Akçay, 1975 senesinde aktif koşuculuğu bıraktıktan sonra antrenörlük yaptı. Veli Ballı, Mehmet Yurdadön ve Mehmet Terzi gibi atletleri yetiştirdi.

İsmail Akçay, 1966–1975 arası dokuz sene maraton koşarak toplam 8 Türkiye Maraton şampiyonluğu, 2 kez Dünya Maraton ikinciliği, 2 kez Dünya Ordulararası Maraton ikinciliği, 2 kez Akdeniz Oyunları ikinciliği, 7 kez Uluslararası maratonlarda birincilik ve bir1 kez olimpiyat dördüncülüğü elde etti. 9 sene süresince toplam 160.000 km koşan İsmail Akçay, 2000 senesinde Milli Olimpiyat Komitesi doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan “ Yüz senenin Atleti “ olarak onurlandırıldı ve ülkemizin de en etkin Maratoncusu olarak Türk Spor Tarihine geçti. En iyi derecesi Olimpiyatlarda 4. bulunduğu yarışta elde ettiği 2.13.40’dır.

Balıkesir’de bir atletizm tartan pistine ve oturmakta bulunduğu Plevne mahallesindeki parka adı verilen verilen verdiği İsmail Akçay, Jandarma Astsubayı emeklisi olarak yaşamını Balıkesir’de devam ettirirken; atletizm çalışmaları ile yeni şampiyonlar yetiştirme uğraşı sağlıyor. Adı verilen verilen verdiği parka Eylül 2015 de heykeli dikilerek Balıkesire gerçekleştirdikleri ile ölümsüzleştirilmiştir. Aynı şekilde adına maroton yarışları yapılmaya başlanmıştır.

Her sene Balıkesir Balıkesir Gençlik Spor İl Müdürlüğü doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan adına İsmail Akçay Yarı Maratonu düzenlenmektedir.

Emekli jandarma astsubayı olarak Balıkesir’de ikamet eden İsmail Akçay, evlidir. 2 çocuğu vardır.

Atletizmde Başarıları :
1964 senesinde Türkiye Maraton birinciliğini elde etti.1972 ye kadar bu başarılı olmasını sürdürdü.
1966 – Saraybosnada uygulanan oluşturulan Balkan Oyunlarında maraton birincisi oldu.
1967 – Tunus’da Akdeniz Oyunlarında ikinci oldu
1967 – İstanbul’da Balkan Şampiyonası’nda maratonda birinci oldu
1968 – Las Vegasta, Las Vegas Maratonu’nda ikinci oldu
1968 – Meksikadaki 1968 Yaz Olimpiyatlarında Maratonda dördüncü oldu.
1968 – Japonya’da Fukuoka Maratonunda dördüncü oldu.
1969 – Las Vegasta, Las Vegas Maratonu’nda ikinci oldu
1969 – Balkan Oyunları Sofya maratonu üçüncüsü
1971 – Balkan Oyunları Zagreb maratonu birincisi
1971 – Akdeniz Oyunları İzmir maratonu ikincisi
1972 – Balkan Oyunları İzmir maratonu üçüncüsü
1973 – Balkan Oyunları Atina maratonu birincisi.


KONU HAKKINDA YORUMUNUZU YAZIN
2+5 = ?