logo

43 Kez Görüntülendi.
Rainer Maria Rilke Biyografisi
rainer-maria-rilke-biyografisi

Duino Ağıtları yirminci yüzyılın en büyük edebi eserlerinden biridir.

Rainer Maria Rilke, 4 Aralık 1875 tarihinde Avusturya Macaristan İmparatorluğu döneminde Prag’da doğmuştur. Asıl adı René Maria Rilkedir. Babası Josef Rilke Alman kökenli bir trenyolu memuru, annesi ise Praglı varlıklı bir aileye mensuptu. Çok hırslı ve kaprisli bir kadın olan annesi oğlunu kendi özlemleri tarafında yetiştirmek istedi. Altı yaşına gelinceye kadar kız çocuğu gibi giydirilen Rilke, zayıf ve ince ruhu nedeniyle annesinin bu tutumundan etkilenerek başta kadınlar olmak üzere insanlarla etkileşim Etkileşim kuramaz duruma geldi. Şiirlerinde çocukluk yıllarını bir yandan içtenlikle bir yandan da korku çağrışımlarıyla anlatmasının en büyük sebebi sebebi Sebebi de budur.
Dokuz yaşına geldiği zaman annesi ile babası boşandı ve Rilke annesinin yanısıra beraberinde Viyanaya gitmek mecburiyetinde kaldı. Babasının toplumda elde edemediği saygın yeri edinmek hedefiyle için suretiyle 1886dan sonra St. Pöltene ve Bohemyadaki Maehrisch-Weisskirchende askeri okullara devam etti. Beş sene sonra Linz Ticaret Akademisine kaydını yaptırdı. Rilkenin eğitimi bununla da bitmedi. Özel derslerin yanı sıra Pragda edebiyat ve sanat tarihi de okudu. İlk şiirleri hayat hayat Hayat ve Şiirlerin yayınlanması bu senelerde oldu.

Şiirleri kadar modern Alman romanının öncüsü kabul edilen Malte Laurids Briggenin Notları isimli orjinal özyaşam öyküsel düzyazı yapıtıyla ünlüdür. Pragta Piarist keşişlerin yönetmekte olduğu seçkin bir okulda birkaç sene öğrenim görüp Avusturyada Sankt Pöltendeki askeri ortaokula, oradan Bohemyada Mährisch-Weisskirchendeki askeri yüksekokula gitti. Ruh sağlığının bozulması üstüne okuldan ayrıldı. Bir vakit Linzdeki İşletme Akademisinde öğrenim gördü.

1895 senesinde Pragdaki Karlova Üniversitesinde Alman edebiyatı ve sanat tarihi ile hukuk okudu, fakat yalnız fakat Fakat tamamlayamayarak Münihe gitti.

1896-1899 yılları arasında öğrenimini Münih ve Berlinde devam ettiren Rilke, Münihte yaşam sürdüren kadın şair Lou Andreas-Salomé ile tanıştı. Daha önceki senelerde Friedrich Nietzschenin aşık bulunduğu bu bayanın Rilkenin sanatçı kişiliğinin gelişmesinde büyük rol oynadığı belirtilir. Salome ile beraber eş güdümlü bir arada Beraber 1897de Berline, 1898de Floransaya bir sene sonra da Rusyaya giden yazar, Rusyada Lev Tolstoy doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan karşılanıp devresinin zamanın Zamanın ünlü ressamı Boris Pasternak ile tanışınca büyük sevinç sevinç duydu. Kremlinde şahit bulunduğu Ortodoks Paskalya Yortusu ve Rus halkının dindarlığı yazar üstünde Üstünde mühim etkiler bıraktı. İki sene sonra gene tekrar Lou Andreasla beraber eş güdümlü bir arada Beraber ikinci kez Rusyaya giden Rilke, ülkenin güney kısmını de dolaşarak tekrar Lev Tolstoyla buluştu. Bu geziden sonra ruh Sihhati bozulan yazarı terk edenler arasında Salomede bulunuyordu.

Ressam Heinrich Vogelerin çağrısına uyan Rilke, Worpswedeye yerleşti ve 1901 senesinde Clara ile evlendi. Bir kız çocuk sahibi oldu. fakat yalnız fakat Fakat bu evlilik yalnızca bir sene devam etti.

Boşanmasından bir vakit sonra Rodin’e h üstüne Rodin doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan Paris’e çağrılır. Rodinin yaşamını yazmak hedefiyle için suretiyle Parise gitti. Bir vakit sonra da Rodinin özel sekreterliğini yapmaya başladı. Hem Paristeki hayatı hem de Rodinin kişiliği Rilkenin yaşamında resmen dönüm noktasını meydana getirdi. yarattı Rodin üstünde Üstünde inceleme tetkik gerçekleştirmekten çok o kişinin sanatı ışığında Paristeki yaşamını dile getirdiği Auguste Rodin, yazarın düzyazı türündeki ilk mühim yapıtıdır. Dış dünyaya bakışının değişmesindeki en büyük tesiri ise senelerce yanısıra beraberinde yaşadığı Rodin vasıtası ile yardımıyla elde etmiştir.

Malte Laurids Briggenin Notları isimli romanını tamamladıktan sonra bir sene süresince Kuzey Afrikayı dolaşan Rainer Maria Rilke, 1912 senesinde Kontes Marie von Thurn und Taxis isimli bir soylunun Trieste yakınlarındaki Duino Şatosuna yerleşti. 1909da Pariste tanıştığı Kontes, Loudan sonra Rilkenin sanatını belirleyen ikinci kuvvetli kadın oldu ve yazar bu tarihten sonra yeni bir yaratıcılık sürecine girdi. Duino Ağıtlarını da burada yazdı.

Birinci Dünya Savaşı yıllarını genelde Özellikle Çoğunlukla Münihte geçirdi. Bir ara Viyanadaki muhabere harp arşivinde çalışan Rainer Maria Rilke 1919 senesinde İsviçreye, üç sene sonra da Wallis Kontuna ait olan ortaçağdan kalma Muzot Şatosuna yerleşti. Orpheusa Soneleri burada yazdı.

1923 senesinde Lösemiye yakalandı ve Sihhati giderek bozuldu. 51inci doğum gününü kutladıktan birkaç hafta sonra 29 Aralık 1926da Montreux yakınlarındaki Valmontta yaşama gözlerini kapattı.

Rainer Maria Rilke, 29 Aralık 1926 tarihinde İsviçre, Montrö’de 51 yaşında kan kanseri hastalığının pençesinden kurtulamayarak ölmüştür.

Şiir Kitapları :
1894 – Leben und Lieder (Yaşam ve Şarkılar)
1897 – Tagebuchblätter (Günlük Yaprakları)
1902 – Die frühen Gedichte (Erken Şiirler)
1902 – Das Buch der Bilder (Görüntüler Kitabı)
1904 – Dua Saatleri Kitabı
1905 – Das Stundenbuch (Saatler Kitabı)
1906 – Die Weise von Liebe und Tod des Cornets Christoph Rilke (Sancaktar)
1907 – 1908 – Neue Gedichte (Yeni Şiirler)
1909 – Requiem
1913 – Das Marien-Leben (Meryemin Yaşamı)
1923 – Die Sonette an Orpheus (Orfeus Soneleri)
1923 – Duineser Elegien (Duino Ağıtları)
Keşiş hayatı üstüne (Dualar Kitabı 1)
Hac üstüne Dualar Kitabı-2
Yoksulluk ve Ölüm üstüne Dualar Kitabı-3
İyi Ruhlara Adak
Advent
İmgeler Kitabı
Düşten Taç
Bana merasim
Gece mi Tek Gerçeğimiz?

Deneme :
1903 – August Rodin
Çünkü zahmetlidir Sevgi

Hikaye :
1898 – Sonuncular
1896 – Beyaz sevinç sevinç
1893 – İsa Çocuk
Kalem ve Kılıç
Tanrıdan Öyküler

Roman :
1910 – Die Aufzeichnungen des Malte Laurids Brigge (Malte Laurids Briggenin Notları, özyaşam öyküsel roman)

Diğer :
Floransa Günlüğü
Sanat üzerine
Cezanne üstüne Mektuplar
Genç Bir Kadına Mektuplar
1929 – Briefe an einen jungen Dichter (Genç Bir Şaire Mektuplar, ölümünden sonra)


KONU HAKKINDA YORUMUNUZU YAZIN
9+9 = ?