logo

18 Kez Görüntülendi.
Raul Castro Biyografisi
raul-castro-biyografisi

Küba Devleti 2. cumhurbaşkanıdır ve Küba Komünist Partisi Birinci Sekreteri.

Raul Castro, 3 haziran haziran Haziran Haziran 1931 tarihinde Birán, Küba’da doğmuştur. Annesi Lina Ruz González, babası Ángel Castro y Argiz’dir. Eski küba lideri Fidel Castro abisidir. ilaveten bunun dışında Hem de Ramon Castro, Juanita Castro, Pedro Emilio Castro Argota, Ángela María Castro Ruz, Emma Castro, Agustina Castro, Lidia Castro Argota, Manuel Castro Argota, Antonia Maria Castro Argota, Georgina Castro Argota adlarında kardeşleri vardır.
Raul Castro, Ernesto Che Guevarayı Fidel Castro ile tanıştırdı ve aynı vakitte Küba devriminde büyük rol aldı. Küba Devrimi sürecinde Fidel Castro ve Ernesto Che Guevara ile beraber eş güdümlü bir arada Beraber Comandante ünvanı alan 3 şahıstan biri olan Raul Castro, aynı vakitte Kübadaki 5 kahramandan biri olarak kabul edilir.

Raul Castro, 1959 senesinde devrimci Vilma Espín ile evlendi. Eşi 2007 senesinde vefat etti. Mariela Castro, Alejandro Castro Espín, Déborah Castro, Nilsa Castro adlarında 3 çocuğu vardır.

Fidel Castro 31 Temmuz 2006 tarihinde mide ve bağırsak yolundan ameliyat olduğunda yetkilerini geçici olarak kardeşi Raul Castroya devretti. Geçici vazifiyeti 19 Nisan 2011 tarihine kadar devam ettiren Raul Castro, 19 Nisan 2011 tarihinde ise adeta Kübanın 2. cumhurbaşkanı görevindedir. 19 Şubat 2008de bir açıklama yapan Fidel Castro, 1976 yılından beri yürütmekte bulunduğu Devlet Konseyi Başkanlığı vazifesini bıraktığını açıkladı

Raul Castro daha evvel Küba Birinci başkan Yardımcılığı, Küba Bakanlar Konseyi Başkanı, Küba Devlet Başkanlık Konseyi Başkanı görevlerini üstlenmiştir.

Raul Castro, 2018 senesinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı.

KONU HAKKINDA YORUMUNUZU YAZIN
8+8 = ?