logo

36 Kez Görüntülendi.
Zekeriya Temizel Biyografisi
zekeriya-temizel-biyografisi

Maliye bakanlığı yapmış olan Türk politika adamı.
Zekeriya Temizel, 1948 senesinde [[[]Toka]]]tta doğdu. 1970 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal bulgular veriler veriler bulgular Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olan Temizel, 1971-1972 senelerinde, Maliye Bakanlığında Gelirler Kontrolörü olarak çalıştı. Daha sonra Maliye Müfettişi ve Maliye Başmüfettişi oldu.

1977-1979 senelerinde AİTİA Maliye Enstitüsü Lisans Üstü Eğitim programında vergi muhasebesi ve Türk vergi sistemi konusu ile ilgili dersler veren Temizel, 1980-1982 senelerinde Strasbourg Louis Pasteur üniversitesinde lisansüstü eğitimi yaptı. Temizel, Vergi Sistemleri ve Avrupa Ekonomik Topluluğu Ülkelerinin Ekonomik Bütünleşmesi” konulu çabuk ile DEA aldı.

Temizel, 1983 senesinde inceleme tetkik amacıyla varolduğu olduğu Fransada “Avrupa Para Sistemi ve Avrupa Topluluğu Ortak Tarım Politikası” konularında araştırmalar yaptı.

Temizel, 1984 senesinde Gelirler genel genel genel genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığına getirildi. 1986 senesinde OECD Mali İşler Bölümünde “Çokuluslu şirketlerin vergilendirilmesi ve aktarım aktarma işlemi aktarma fiyatları” konusu ile ilgili 6 ay vakit ile staj yaptı ve “Bilgisayar stratejilerinin belirlenmesi ve yönetimde bilgisayar kullanılması” konusu ile ilgili akademikeğitimlere katıldı.

1988 senesinde Gelirler genel genel genel genel Müdür Yardımcılığı vazifesini üstlenen Temizel, 1989 senesinde İstanbul Defterdarlığına, 1992 senesinde ise Gelirler genel genel genel genel Müdürlüğüne atandı. Temizel, 1993 senesinde ise Maliye Bakanlığı Müşaviri oldu.

24 Aralık 1995 seçimlerinde DSP İstanbul Milletvekili olarak TBMMye giren Temizel, 55 ve 56. hükümetler döneminde Maliye Bakanlığı yaptı. Bakanlığı döneminde, Mali Milat olarak tanınan vergi düzenlemesine de imza attı.

Bakanlık görevinden 18 Nisan 1999 seçimlerinde DSP İstanbul büyükşehir Belediye başkan adaylığı amacıyla istifa eden Temizel, bu tercihleri kazanamadı.

Zekeriya Temizel, 31 Mart 2000 tarihinde, yeni yapılan Bankacılık planlama ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığına getirildi. Temizel, 21 Şubat 2001 ekonomik krizinde, Dünya Bankası başkan Yardımcılarından Kemal Dervişin ekonomiden mesul Devlet Bakanlığına getirilmesinin sonrasında, Sonrasında sonrası sonrasında Daha sonra 3 Mart 2001de bu görevinden istifa etti.

Temizel, evli ve 2 çocuk babası. Fransızca ve Almanca bilen Temizelin ombudsmanlık konusu ile ilgili incelemeleri ve bu hususta yayımlanmış bir kitabı bulunuyor.Temizelin ilaveten bunun dışında Hem de Fransada “Avrupa Para Sistemi” ve “Avrupa Topluluğu Ortak Tarım Politikası” konularında araştırmaları var.

KONU HAKKINDA YORUMUNUZU YAZIN
4+4 = ?