logo

16 Kez Görüntülendi.
Abdest Nasıl Alınır?

Abdest Nasıl Alınır?
Abdest Alma Resimli Anlatım…

1) Önce kollar dirseklerin yukarısına değin sıvanır, sonradan“Maksat ettim Allah rızası için abdest almaya” diye gaye edilir. Ve“Eûzü billahi mineşşey-tanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm” okunur

2) Eller bileklere değin üç defa yıkanır. Parmak aralarının yıkanmasına uyarı edilir. Parmaklarda yüzük varsa oynatılıp altının yıkanması sağlanır.

3) Sağ avuç ile ağıza üç kez ayrı olarak su alınıp her defasında iyice çalkalanır.

4) Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı olarak su çekilir.

5) Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir.

6) Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına değin yüzün her tarafı üç defa yıkanır.

7) Sağ kol dirseklerle beraber üç defa yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde tamamen ovulur.

8) Sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde tamamen ovulur.

9) Eller yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir defa meshedilir.

10) Eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

11) Elleri bitmiş ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir.

12) Sağ üçgenin taban olmayan kenarı üç kez topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlanır ve parmak araları adamakıllı temizlenir.

13) Sol üçgenin taban olmayan kenarı üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

Oruçlu değilse abdest aldığı sudan azıcık içip, kıbleye karşı durup sözcük-i şehadet getirmeli, duâları ve Kadr Sûresi okunmalıdır. Abdest alırken suyu fazla açmamak, duâların haricinde konuşmamak lazımdır .

KONU HAKKINDA YORUMUNUZU YAZIN
10+5 = ?