logo

23 Kez Görüntülendi.
Abdest

RESİMLERLE ABDESTİN ALINIŞIAbdest Nasıl Alınır?

1) Önce kollar dirseklerin yukarısına dek sıvanır, sonra“Hedef ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet edilir. Ve“Eûzü billahi mineşşey-tanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm” okunur. 2)Eller bileklere dek üç defa yıkanır. Parmak aralarının yıkanmasına uyarı edilir. Parmaklarda yüzük varsa oynatılıp altının yıkanması sağlanır.
3) Sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında tamamen çalkalanır. 4)Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı olarak su çekilir.
5) Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir. 6) Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına dek yüzün her tarafı üç kez yıkanır.
7) Sağ kol dirseklerle beraber üç defa yıkanır.Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde adamakıllı ovulur. 8) Sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.

Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde ayrıntılarıyla ovulur.

9)Eller yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üstüne konularak bir kere meshedilir. 10)Eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.
11)Elleri tekrar ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir. 12)Sağ but üç defa topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.
13)Sol ayak üç defa topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlanır ve parmak araları ayrıntılarıyla temizlenir.  Oruçlu değilse abdest aldığı sudan azıcık içip, kıbleye karşı durup kelime-i şehadet getirmeli, duâları ve Kadr Sûresi okunmalıdır. Abdest alırken suyu fazla açmamak, duâların haricinde konuşmamak lazımdır .

 

KONU HAKKINDA YORUMUNUZU YAZIN
6+8 = ?