logo

22 Kez Görüntülendi.
Hac ve Önemi

İslâm sartlarinin besincisi hac’dir. Hac,muhakkak zamanda, kayıtlı yerleri özel bir sekilde ziyaret etmektir. Hicretin dokuzuncu yilinda farz olmustur. Hac keza mal, hem de vücut ile yapilan bir ibadettir. Kayıtlı sartlari tasiyan müslümanlarin
ömründe bir kere hacca gitmesi farzdir. Allah’in her emrinde oldugu gibi haccin farz kilinmasinda da bir fazla hikmetler ve faydalar vardir. Çesitli ülkelerden mukaddes topraklara gelen, dilleri ve renkleri ayri olan müslümanlarin tek amaç etrafinda bir araya gelmesi ve her zaman birlikte Allah’a yönelmesi Islâm kardesligini güçlendirir. Müslümanlarin birbiri ile tanismalarini, birbirlerinin dert ve sikintilarina tedavi bulmalarini saglar. Varlıklı-fakir her seviyede müslümanin ihrama girerek ayni kiyafet içinde bulunmasi insanlara esitlik fikrini asilar, mahser gününü hatirlatir. Sevgili peygamberimizin dogup büyüdügü, Islâm dini’nin cihana yayilmaya basladigi tanrısal yerleri bakmak ruhlara manevi bir coşku verir,dini duygulari kuvvetlendirir. Tanrısal yerlerde insan kendisini Allah’a daha yakinhisseder, yaptigi ibadetlere kat kat pozitif sevab verilir. Allah rizasi için hac vazifesini yapan ve insanlara kötülük etmekten sakinanlarin (kul haklari hariç) birçok günahi bagislanir. Bu konuda peygamber Efendimiz söylebuyurmustur: Kim Allah için hacceder de fena söz ve davranislardan sakinirsa, annesinin onu dogurdugu günkü gibi günahlarindan
arinmis olarak döner. 
(Riyazü’s-Salihin, c.2, s. 521)

Hac Kimlere ve Ne Süre Farzdir

Asagidaki sartlari tasiyanlara hacca gitmek farz olur:

1) Akilli edinmek,
2) Buluğ Çağı çagina gelmis edinmek,
3) Müslüman elde etmek,
4) Serbest olmak,
5) Haccin farz oldugunu anlamak. (Bu sart müslüman olmayan ülkelerde müslümanligi kabul edenler içindir. Islâm ülkelerinde yasayan müslümanlar için haccin farz oldugunu bilmemek özür degildir.)
6) Zorunlu ihtiyaçlardan baska hacca gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla mesul oldugu aile fertlerinin geçinebilecegi bedensel güce sahip edinmek.
7) Durumuna yerinde bir vasita ile hac yolculugunu yapabilmesi için vasita ve yol masraflarini karsilayacak parasi elde etmek.
8) Hac vazifesini yapabilecek zamana yetismis almak.
Saydigimiz bu sartlardan baska hac vazifesini kişisel olarak yapmak için su sartlarin da bulunmasi gerekir. Bunlara haccin edasinin sartlari denir.

Haccin Edasinin Sartlari

1) Vücutça saglikli almak, (Âmâ, kötürüm ve hac yolculuguna dayanamayacak derecede hasta ve yasli olmamak.)
2) Hacca gitmesine bir engel bulunmamak, (Hapiste almak gibi)
3) Yol güvenligi edinmek,
4) Kadinin yaninda kocasi ya da evlenmesi caiz olmayan bir mahremi bulunmak.
5) Kocasi ölmüs veya bosanmis olan kadinlarin iddet süreleri bitmis elde etmek.
Bu saydigimiz sartlara sahip olan bir kimsenin önündeki birincil hac mevsiminde hacca gitmesi farz olur.
Haccin Vacibleri

1) Müzdelife’de vakfe.
2) Safa ile Merve tepeleri arasinda sa’y etmek
3) Cemreleri taslamak (Seytan taslamak)
4) Saçlari tras etmek veya kisaltmak
5) Sader (veda) tavafini edâ etmek

Haccin Sünnetleri

Kudûm tavafi yapmak, erkeklerin kudûm ve ziyâret tavafinda remel yapmalari (Reml: Adimlari kisaltip, omuzlari silkerek çalimli bir sekilde yürümektir. Tavafin ilk üç savt’inda yapilir), Safa ile Merve arasinda sa’y ederken, orada bulunan iki yelken direği arasinda erkeklerin süratlice geçmeleri, Bayram gecelerinde Mina’da uzanmak, arefe günü, günes dogduktan sonra Mina’dan Arafat’a gitmek, Müzdelife’den Mina’ya bayram günü sabahi, demin günes dogmadan hareket etmek, Müzdelife’de gecelemek ve cemreler arasinda (Seytan taslama esnasinda) tertibe riayet etmektir.

Umre

Umre, kayıtlı bir zamana bagli olmadan usulüne kadar ihrama girdikten sonra tavaf etmek, sa’y yapmak ve tras olmaktan ibarettir. Umre sünnettir. Umre için belirli bir zaman yoktur. Arefe ve onu izleyen kurban bayrami günleri olmak üzere yilda bes günün disinda tekrar tekrar umre yapilabilir.

KONU HAKKINDA YORUMUNUZU YAZIN
5+1 = ?