logo

27 Kez Görüntülendi.
Teyemmüm

Teyemmüm; ellerinin içiyle yeryüzü cinsinden bir şeye vurup yüzünü yıkar gibi bir kere sıvazlamak, tekrar benzer şekilde vurup, sol eliyle sağ kolunu, sağ eliyle de sol kolunu dirseklerle beraber birer kez sıvazlamak ve bunları temizlenme niyyetiyle, yani tesadüfen yok de, teyemmüm kastıyla yapmaktır.

Teyemmümün farzı ikidir: niyyet ve yüzü ve kolları sıvazlamak üzere, ellerle iki vuruş. Buna özet olarak “iki darp bir niyyet” denir.

Teyemmümün sağlam olabilmesi için; suyu kullanmaktan aciz olmak, teyemmüm edecek şeyin pak olması, teyemmüm edilen organların heryerini sıvazlamak şarttır.

Toprak, kum, kiremit, tuğla; beton ve taş gibi şeylerle, tozları olmasa deha teyemmüm yapılır.

Cünüp, âdetli, lohusa ve abdestsizin teyemmümleri aynıdır.

Su soğuk olduğu ve ısıtma imkânı bulamadığı için, hasta olmaktan korkuyorsa gusul yerine teyemmüm yapabilir, lakin bu durumda abdest yerine teyemmüm yapamaz. Gusul yerine teyemmüm eder ve ibadetler için hem abdest alır.

Su bulunmadığı sürece teyemmüm abdest gibidir, zaman girmeden de alınabilir ve onunla istenildigi kadar namaz kılınabilir.

Teyemmüm gerçekleştirmek isteyen kimsenin; su bulma ihtimalı varsa, dörtbir yanına dürüst bir ok atımı dek yeri araması, parası varsa olağan olan fiyatla suyu satın alması, su alabileceği bir kimsede su varsa istemesi gerekir. Su bulma ihtimalı yoksa aramaz.

Teyemmüm edecek kimsenin, namazı vaktin sonuna kadar geciktirmesi müstehap (hoş) tır. Şayet su bulabilir.

Teyemmümü; abdesti bozan şeyler ve abdeste yetecek değin suyu faydalanma imkânı bulunması bozar. Bu imkân, namazda iken bulunursa o namaz batıl olur ve su ile küskün abdestle kılınması gerekir. Namaz bittikten sonra bulunursa, bitmiş kılması gerekmez.

KONU HAKKINDA YORUMUNUZU YAZIN
4+6 = ?